تبلیغات
کوی دانش - بهداشت سلامت نوجوان در خانواده باید غیر مستقیم کنترل شوند

نوجوان در خانواده باید غیر مستقیم کنترل شوند

 • نوجوان در خانواده باید غیر مستقیم کنترل شوند

  سلامت آنلاین- به گفته یک مشاور خانواده، استقلال‌طلبی از جمله الزامات بلوغ و بیشتر مربوط به دوره نوجوانی است که باید متناسب با سن نوجوان به وی داده شود و از جانب والدین به طور غیرمستقیم نظارت و کنترل شود.

  سید جواد موسوی در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: نوجوان در دوره نوجوانی می ‌خواهد از قید و بندهای کودکی رها شود و احساس‌ها و موقعیت‌های جدید را شخصا تجربه کند، چرا که توانایی‌های جدیدش که از بلوغ فکری، عاطفی و جسمی ناشی می ‌شوند او را به این کار تشویق می کند.

  وی گفت: جلوگیری از آزادی‌های ذاتی که نوجوان معنای آن را دریافته و به وضوح آنها را احساس می ‌کند نتیجه منفی بر جای خواهد گذاشت و باید آزادی‌ها متناسب با سن نوجوان به او اعطا شود به گونه‌ای که نه به مهارگسیختگی بیانجامد و نه احساس کند زیر سلطه است و دیگران برایش تصمیم‌ گیری می ‌کنند.

  این کارشناس خانواده با اشاره به اینکه نظارت و کنترل بر آزادی‌های نوجوان از سوی والدین ضروری است اظهار کرد: نظارت باید به صورت غیرمستقیم و حتی ‌الامکان نامحسوس باشد. سختگیری والدین و انضباط خشک و کنترل کسالت‌آور، سختی های دوران بلوغ را دو چندان می کند.

  به گفته وی تجربه و برخی پژوهش ها ثابت کرده که کنترل غیرمستقیم و دوستانه ضمن اینکه نوعی همراهی و حمایت را برای نوجوان ایجاد می کند می تواند فهم نکات نامفهوم به ویژه درباره رابطه با جنس مخالف، احساسات جنسی و کنجکاوی های ویژه این مقطع‌ گذار از مرحله بلوغ را برای نوجوان تسهیل کند و تکامل شخصیتی وی را رقم ‌بزند.

  موسوی ضمن اشاره به اینکه پرخاشگری و عصبانیت نوجوان در دوره بلوغ غالبا نتیجه ضعف والدین و اطرافیان در نوع کنترل و مخدوش شدن رابطه‌هاست اظهار کرد: استقلال و آزادی های مشروع و متناسب، تنها یکی از نیازهای نوجوان است و والدین باید به تغذیه، پوشاک، استحمام، نظافت فردی، ورزش، گردش و روابط خانوادگی و دوستانه او نیز توجه کافی داشته باشند.

  وی رفع نشدن یک یا چند نیاز خاص یا ارضا و اقناع نشدن نوجوان را پایه ‌ای برای پرخاشگری، عصیان، مهار گسیختگی و عقده‌های روانی یا به صورت معکوس انزوا و افسردگی وی دانست و افزود: همان طور که برای هر مشکلی راه حل خاصی وجود دارد، برای مشکلات نوجوانان نیز راه حل های مختلفی در دسترس و اگر خانواده ها به مقوله خودارزشمندی یا عزت نفس نوجوانان بها دهند خیلی از مشکلات و اختلالات رفتاری فرزندانشان را حل کرده، در شکل‌گیری شخصیت آنها اثرگذار خواهند بود.

  این مشاوره خانواده همچنین گفت: در برخورد با نوجوان، ملایم و منطقی باشید. هیچگاه نظرات خود را به او تحمیل نکنید. تجارب موفقیت آمیز نوجوان را افزایش دهید. به احساسات و عواطف او بی‌اعتنا نباشید و توجه کنید که مشاجرات لفظی پدر و مادر در خانه بر روحیه یا رفتار نوجوان اثر می‌گذارد و در رفتارش منعکس می شود.

  موسوی به والدین توصیه کرد: سعی کنید تحمل نوجوان را برای مواجه شدن با سختی ها و ناکامی های اجتماعی افزایش دهید و برای پرکردن اوقات فراغت او اهمیت بسیاری قائل شوید.


 • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
آخرین پست ها

تغذیه کردن با قارچ های مرگ آور در سبد غذایی مردم/ وجود ۱۰۰ نوع قارچ سمی..........دوشنبه 14 خرداد 1397

بک لینک سایت در تغییر آدرس از http به https..........پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397

نشر کتاب در روز بد نمایشگاه برای افغانستانی ها..........دوشنبه 17 اردیبهشت 1397

فناوری پیچیده هشتمین پرواز آزمایشی نیوشپارد انجام می شود..........یکشنبه 9 اردیبهشت 1397

سینمای ایران در «فراری» در فرهنگسرای ارسباران اکران و نقد می شود..........یکشنبه 2 اردیبهشت 1397

تامین کتاب تقویت مهارت‌های حرکتی کودکان در قالب یک کتاب..........چهارشنبه 29 فروردین 1397

فناوری پیشرفته ساخت کاتالیزور کاربردی در تبدیلات شیمیایی..........جمعه 24 فروردین 1397

درمان دارویی جدید ژن درمانی روند بهبود سکته را تقویت می کند..........پنجشنبه 16 فروردین 1397

سینما جشنواره عوامل «آگا» به ایران می‌آیند/اثر ۳ کشور در جشنواره جهانی فیلم فجر..........دوشنبه 13 فروردین 1397

اقتصاد ایران جهان - وعده ‌هایی که محقق نشد/ هنوز توصیه می کنید مردم دلار نخرند؟!..........پنجشنبه 9 فروردین 1397

نقد و بررسی کتاب کتابخانه‌های منطقه ۱۸ در ایام نوروز فعال‌اند..........یکشنبه 5 فروردین 1397

جدیدترین خبر فوتبالی ساوتهمپتون به نیمه نهایی جام حذفی انگلیس رسید..........شنبه 4 فروردین 1397

میراث فرهنگی مسافرت بررسی باستان‌شناختی محوطه تل ضحاک فسا از سر گرفته شد..........سه شنبه 29 اسفند 1396

جهان فوتبال خبر رونمایی از گزینه جانشینی «ونگر» در آرسنال..........شنبه 26 اسفند 1396

ایران فیلم سی درصد از «دختر شیطان» جلوی دوربین رفت..........سه شنبه 22 اسفند 1396

همه پستها