تبلیغات
کوی دانش - بهداشت سلامت نوجوان در خانواده باید غیر مستقیم کنترل شوند

نوجوان در خانواده باید غیر مستقیم کنترل شوند

 • نوجوان در خانواده باید غیر مستقیم کنترل شوند

  سلامت آنلاین- به گفته یک مشاور خانواده، استقلال‌طلبی از جمله الزامات بلوغ و بیشتر مربوط به دوره نوجوانی است که باید متناسب با سن نوجوان به وی داده شود و از جانب والدین به طور غیرمستقیم نظارت و کنترل شود.

  سید جواد موسوی در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: نوجوان در دوره نوجوانی می ‌خواهد از قید و بندهای کودکی رها شود و احساس‌ها و موقعیت‌های جدید را شخصا تجربه کند، چرا که توانایی‌های جدیدش که از بلوغ فکری، عاطفی و جسمی ناشی می ‌شوند او را به این کار تشویق می کند.

  وی گفت: جلوگیری از آزادی‌های ذاتی که نوجوان معنای آن را دریافته و به وضوح آنها را احساس می ‌کند نتیجه منفی بر جای خواهد گذاشت و باید آزادی‌ها متناسب با سن نوجوان به او اعطا شود به گونه‌ای که نه به مهارگسیختگی بیانجامد و نه احساس کند زیر سلطه است و دیگران برایش تصمیم‌ گیری می ‌کنند.

  این کارشناس خانواده با اشاره به اینکه نظارت و کنترل بر آزادی‌های نوجوان از سوی والدین ضروری است اظهار کرد: نظارت باید به صورت غیرمستقیم و حتی ‌الامکان نامحسوس باشد. سختگیری والدین و انضباط خشک و کنترل کسالت‌آور، سختی های دوران بلوغ را دو چندان می کند.

  به گفته وی تجربه و برخی پژوهش ها ثابت کرده که کنترل غیرمستقیم و دوستانه ضمن اینکه نوعی همراهی و حمایت را برای نوجوان ایجاد می کند می تواند فهم نکات نامفهوم به ویژه درباره رابطه با جنس مخالف، احساسات جنسی و کنجکاوی های ویژه این مقطع‌ گذار از مرحله بلوغ را برای نوجوان تسهیل کند و تکامل شخصیتی وی را رقم ‌بزند.

  موسوی ضمن اشاره به اینکه پرخاشگری و عصبانیت نوجوان در دوره بلوغ غالبا نتیجه ضعف والدین و اطرافیان در نوع کنترل و مخدوش شدن رابطه‌هاست اظهار کرد: استقلال و آزادی های مشروع و متناسب، تنها یکی از نیازهای نوجوان است و والدین باید به تغذیه، پوشاک، استحمام، نظافت فردی، ورزش، گردش و روابط خانوادگی و دوستانه او نیز توجه کافی داشته باشند.

  وی رفع نشدن یک یا چند نیاز خاص یا ارضا و اقناع نشدن نوجوان را پایه ‌ای برای پرخاشگری، عصیان، مهار گسیختگی و عقده‌های روانی یا به صورت معکوس انزوا و افسردگی وی دانست و افزود: همان طور که برای هر مشکلی راه حل خاصی وجود دارد، برای مشکلات نوجوانان نیز راه حل های مختلفی در دسترس و اگر خانواده ها به مقوله خودارزشمندی یا عزت نفس نوجوانان بها دهند خیلی از مشکلات و اختلالات رفتاری فرزندانشان را حل کرده، در شکل‌گیری شخصیت آنها اثرگذار خواهند بود.

  این مشاوره خانواده همچنین گفت: در برخورد با نوجوان، ملایم و منطقی باشید. هیچگاه نظرات خود را به او تحمیل نکنید. تجارب موفقیت آمیز نوجوان را افزایش دهید. به احساسات و عواطف او بی‌اعتنا نباشید و توجه کنید که مشاجرات لفظی پدر و مادر در خانه بر روحیه یا رفتار نوجوان اثر می‌گذارد و در رفتارش منعکس می شود.

  موسوی به والدین توصیه کرد: سعی کنید تحمل نوجوان را برای مواجه شدن با سختی ها و ناکامی های اجتماعی افزایش دهید و برای پرکردن اوقات فراغت او اهمیت بسیاری قائل شوید.


 • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
آخرین پست ها

میراث فرهنگی مسافرت بررسی باستان‌شناختی محوطه تل ضحاک فسا از سر گرفته شد..........سه شنبه 29 اسفند 1396

جهان فوتبال خبر رونمایی از گزینه جانشینی «ونگر» در آرسنال..........شنبه 26 اسفند 1396

ایران فیلم سی درصد از «دختر شیطان» جلوی دوربین رفت..........سه شنبه 22 اسفند 1396

محصول کشاورزی جلوگیری از ورود چای تقلبی به ایران..........شنبه 19 اسفند 1396

بهترین کتاب مراسم بهسازی کتابخانه حکیمی برگزار می شود..........چهارشنبه 16 اسفند 1396

بهداشت و درمان تاثیر مصرف مغزیجات آجیلی در طول عمر مبتلایان سرطان روده..........دوشنبه 14 اسفند 1396

اخبار ارزی بانک مرکزی هشدار داد؛ ریسک بالای خرید ارزهای دیجیتال/ امکان مالباختگی وجود دارد..........شنبه 12 اسفند 1396

دانش علم استفاده از ویرایش ژنوم برای تعیین جنسیت تولیدات دامی..........جمعه 11 اسفند 1396

بفتا برندگانش را شناخت/ «سه بیلبورد» برنده بزرگ جوایز..........یکشنبه 6 اسفند 1396

روزی چند ساعت در قبرستان قدم زدم/ انتقاد از محل برپایی تجسمی فجر..........سه شنبه 1 اسفند 1396

مفرغ‌های لرستان در «چرخ چپی» بازآفرینی شد/ انتظار از داوران فجر..........جمعه 27 بهمن 1396

استقرار خط تولید واکسن هاری انسانی/ صادرات فرآورده های پاستور..........دوشنبه 23 بهمن 1396

نرخ دلار به کانال ۴۶۰۰ تومانی برگشت/یورو ۶۰۵۲ تومان..........پنجشنبه 19 بهمن 1396

افشای یک راز خواب عده ای را آشفته کرد..........یکشنبه 15 بهمن 1396

سینماها امروز تا ساعت ۱۷ تعطیل هستند..........پنجشنبه 12 بهمن 1396

همه پستها