تبلیغات
کوی دانش - دانلود رایگان دانلود تحقیق ERP چیست
جمعه 25 فروردین 1396  11:02 ق.ظ

دانلود تحقیق ERP چیست

ERP سیستمی جامعی است كه سعی در یكپارچه سازی همه وظایف و بخشهای موجود دریك سازمان با استفاده ازیك سیستم كامپیوتری واحد را دارد كه بتواند نیازهای خاص و ویژه این بخشها را برآورده سازد
دسته بندی حسابداری
فرمت فایل doc
حجم فایل 37 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 25

فروشنده فایل

کد کاربری 7169
تمام فایل ها

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 25

مقدمه

سالیان متمادی برنامه های كاربردی مورد استفاده در سیستمهای اطلاعاتی بصورت مجزا ((functional ارائه میشد و هیچ ارتباطی با یكدیگر نداشتند. چنین نرم افزارهایی مورد توجه و علاقه شركتهای كوچك بود و براحتی نیازهای خود را توسط این برنامه های كاربردی (application) برآورده میكردند. اما پس از مدتی با گذشت زمان و با شروع فرایند مهندسی مجدد فرایندهای تجاری در سازمانها، نیاز به انواع مختلف سیستمهای اطلاعاتی احساس شد و تولید سیستمهای اطلاعاتی یكپارچه كه بتواند نرم افزارهای حوزه های مختلف از جمله حسابداری، تولید، فروش، انبار و... را بصورت منسجم و همراه هم بكار گیرد آغاز گردید. برای تولید چنین نرم افزاریهایی، ارائه رویكرد های جدیدی از جمله معماری مبتنی بر client /server و همینطور نرم افزارهای یكپارچه ضروری بنظر میرسید. در سال 1992ساختار یك سیستم اطلاعاتی یكپارچه توسط YakhouوRahali توسعه یافت. در این ساختار، به اشتراك گذاری داده ها بین كاربران این امكان را ایجاد میكرد تا به سادگی و بسرعت داده های مورد نیاز واحدهای دیگر را در اختیارشان قرار دهند و همچنین مدیران بخشهای دیگر نیز قادر بودند بصورت یك سیستم جامع و یكپارچه با یكدیگر در ارتباط باشند و گزارشات مورد نیاز خود را از یك سیستم واحد استخراج نمایند.

ERP چیست ؟

ERP(Enterprise Resource Planning ) سیستمی جامعی است كه سعی در یكپارچه سازی همه وظایف و بخشهای موجود دریك سازمان با استفاده ازیك سیستم كامپیوتری واحد را دارد كه بتواند نیازهای خاص و ویژه این بخشها را برآورده سازد. این كار با استفاده از یك نرم افزار كامپیوتری انجام میشود كه بوسیله یك دیتابیس واحد، امكان به اشتراك گذاری اطلاعات و ارتباط بخشهای مختلف را با یكدیگر برقرار میسازد. این نرم افزار از تعدادی ماژول نرم افزاری تشكیل شده است كه هر یك بخشی از وظایف موجود در شركت را بر عهده دارند. اغلب نرم افزارهای ERP آنقدر منعطف هستند كه شركتهای خریدار قادرند تعدادی از ماژولهای مورد نیازو یا همه آنها را نصب و بكارگیرند. بعنوان مثال شركت خریدار قادر است فقط ماژولهای منابع انسانی (HR) و مالی را از این بسته نرم افزاری، خریداری، نصب و مورد استفاده قرار دهد.

ERP چگونه قادر است عملكرد تجاری یك شركت را بهبود بخشد ؟

بطور كلی هدف اصلی و اولیه ERP آن است كه فرآیند دریافت سفارش از مشتری و پردازش آن تا مرحله نهایی را بهبود بخشد. بعنوان مثال وقتی یك سفارش رسیده از سوی مشتری وارد سیستمERP میگردد، همه اطلاعات لازم جهت تكمیل و ارائه این سفارش، در آن موجود میباشد. اطلاعات مربوط به اینكه آیا مشتری سفارش دهنده، اعتبار كافی نزد شركت را دارد یا خیر، از ماژول مالی بدست میآید و به همین ترتیب اطلاعات لازم در مورد سطح موجودی انبار كالا و مواد اولیه مربوط به این سفارش، از ماژول انبار استخراج میگردد.

با بكارگیری این سیستم، كاربران تنها وارد كننده داده و اطلاعات به سیستم نیستند بلكه آنها از این پس وظیفه سنگینی را بر عهده خواهند داشت زیرا در مورد سئوالاتی از قبیل اینكه "آیا مشتری حاضر بموقع بدهی خود را بابت سفارش دریافتی خود خواهد پرداخت؟"، "آیا ما قادر خواهیم بود بموقع سفارش مورد نظر را تحویل مشتری دهیم ؟" و سئولاتی از این قبیل، كاربران سیستم باید بتوانند سریعا تصمیم گیری لازم را انجام دهند واین تصمیمات بر روی كل فرایند ERP تاثیر گذار خواهد بود. بعلاوه سایر كاربران در بخشهای دیگر نیز لازم است اطلاعات را بروز وارد سیستم نمایند. بعنوان مثال اگر مسئول سیستم انبار در مورد سطح موجودی انبار اشتباهی مرتكب شود، شركت ممكن است بسیاری از مشتریان خود را بدلیل اطلاعات نادرست درمورد كافی نبودن میزان موجودی، از دست بدهد.

یك پروژه ERP چه مدت بطول میانجامد ؟

در شركتهای كوچك و آنهایی كه فقط بخشی از ماژولهای ERPرا خریداری و راه اندازی میكنند، این پروژه ممكن است حدود شش ماه یا كمتر بطول انجامد ولی برای شركتهای بزرگتر و آنهایی كه تمایل دارند این پروژه را بطور كاملتر به اجرا گذارند، به این دلیل كه نیاز به تغییر در بخشهای مختلف سازمان متناسب با بسته نرم افزاریERP وجود دارد، اجرای این پروژه بطور میانگین بین یك تا سه سال بطول میانجامد.

بكارگیریERP برای یك كسب و كار چه مزیتهایی رامیتواند به همراه داشته باشد ؟

بطور كلی مزایای عمده پیاده سازی سیستمهایERP در شركتها را میتوان بصورت زیر بر شمرد :

الف ) یكپارچه سازی اطلاعات : بر خلاف سیستهای دیگر كه ممكن است هر یك از بخشهای مالی، فروش، تولید و... گزارشهای ضدونقیضی در مورد فعالیتها و سهم خود در افزایش میزان درآمد شركت ارائه دهند،ERP به شركت كمك خواهد كرد كه اطلاعات مورد نظر را بصورت جامع و كامل از یك سیستم بدست آورد.

ب) یكپارچگی اطلاعات در مورد سفارشات مشتریان : ERP كمك خواهد كرد تا سفارشات مشتریان از زمان دریافت سفارش از مشتریان، دریافت مواد اولیه از تامین كنندگان كالا برای تولید آن سفارش تا تحویل كالای تولید شده به مشتری و دریافت وجه آن بطور یكپارچه در یك سیستم نگهداری شود و به این ترتیب شركتها قادرند براحتی سفارشات را ردیابی كنند و هماهنگی لازم بین بخشهای مختلف شركت را ایجاد نمایند.

ج) استاندارد سازی و سرعت بخشیدن به فرآیند تولید : سیستمهایERP با استاندارد سازی فرایندهای تولید و استفاده از یك سیستم كامپیوتری منسجم باعث صرفه جویی در زمان و افزایش بهره وری خواهند شد.

د) كاهش موجودی انبار : ERP با بهینه سازی فرآیند سفارشات و تولید محصول، باعث كاهش موجودی مواد اولیه و موجودی در جریان ساخت میگردد وهمین امرموجب كاهش موجودی كالای ساخته شده در انبارها میشود. به بیان دیگر ERP توانایی مدیریت زنجیره عرضه محصول(Supply Chain Management) را نیز فراهم میسازد.

ه) استاندارد سازی اطلاعات مربوط به منابع انسانی شركت، صرفه جویی در زمان و جلوگیری از دوباره كاری

آیا ERP با فرایندهای موجود در شركت تطابق دارد یا خیر؟

نكته مهمی كه در اجرا و پیاده سازی یك سیستمERP باید مد نظر قرار گیرد آن است كه آیا این مجموعه نرم افزاری با وضع موجود شركت خریدار نرم افزار، تطابق دارد با نه ؟ این یكی از دلایل مهمی است كه در روند اجرای فرآیند ERP در شركتهای خریدار، اختلال ایجاد میكند و باعث میشود گاها در اجرای پروژه چند میلیون دلاری ERP وقفه ایجاد شود. در چنین شرایطی دو راه وجود دارد:

یا اینكه شركت خریدار باید فرایندهای موجود خود را تغییر داده و مطابق با سیستم ERP سازد و یا بسته نرم افزاری موجود باید بر اساس شرایط خاص آن شركت تغییر داده شود.

در حالت اول تغییرات عمده ای در مسئولیتها، نحوه كار، وظایف پرسنل و روشهای انجام كار و... ایجاد میگردد و به عبارتی لازم است فرآیند مهندسی مجدد(Reengineering) در سطح شركت اجرا شود. در حالت دوم نیز احتمال بروز مشكلات (BUGS) در نرم افزار افزایش می یابد و بعلاوه اشكالات خاصی را در بروزرسانی نرم افزار (UPGRADING ) در نسخه های بعدی ایجاد خواهد كرد زیرا نسخه های بعدی نیز باید بصورت خاص و سفارشی تولید شوند.

ERP چه نوع هزینه هایی میتواند به همراه داشته باشد؟

1) هزینه های آموزش : از آنجا كه كاركنان در بخشهای مختلف شركت با یك سیستم یكپارچه كار میكنند، لازم است درك بیشتری از فعالیتها و فرایندهای موجود در سایر بخشها نیز پیدا كنند. زیرا هر داده ای كه آنها وارد سیستم میكنند بر روی كل سیستم اثر گذار خواهد بود. بنابراین باید ارتباط بین بخشهای مختلف شركت از طریق این سیستم برای كاربران كاملا تشریح گردد. علاوه بر این، برنامه ای برای آموزش شكل ظاهری (INTERFACE) سیستم نیز باید تدارك دیده شود.

2) هزینه یكپارچگی و تست نرم افزارها :برای حصول اطمینان از روند صحیح اجرای فعالیتها، باید ارتباط بین نرم افزارهای ERP با یكدیگر و احتمالا با سایر نرم افزارهای بكاررفته در شركت مورد توجه قرار گیرد كه این كار مستلزم هزینه هایی خواهد بود. به عنوان مثال یك شركت تولیدی ممكن است نرم افزارهای جانبی برای تجارت الكترونیكی، سیستم باركد و سایر سیستمهای مورد استفاده خود نیز داشته باشد. بنابر این لازم است ارتباط درست و حساب شده ای بین این نرم افزارها و بسته نرم افزاری ERP برقرار شده باشد.

3) سفارشی كردن نرم افزارها (Customization) : این كار در مواقعی انجام میشود كه یكی یا چند مورد از نرم افزارهای ERP نتواند با شرایط كاری و فرایندهای موجود شركت خریدار تطابق داده شود و بنابراین ضروری بنظر میرسد كه نرم افزار مزبور بر اساس شرایط خاص آن شركت باز سازی شود.

4) تبدیل داده ها (Data Conversion): بطور یقین تبدیل و انتقال داده ها و اطلاعات مربوط به مشتریان، كالاها، عرضه كنندگان، طرفهای تجاری و... از سیستم مورد استفاده قبلی به سیستم جدید مبتنی بر ERP، مستلزم هزینه هایی خواهد بود.

5) مدت زمان بازگشت سرمایه (ROI) : اغلب شركتها انتظار دارند پس از نصب و راه اندازیERP بتوانند منافع مورد نظر خود را سریعا از این سیستم كسب كنند ولی چنین امری در بدو امر امكان پذیر نیست و لازم است مدت زمانی از نصب و اجرای سیستم، گذشته باشد و بهبودهایی در فرآیند موجود نیز حاصل شده باشد تا زمان بازدهی این پروژه آغاز گردد.

چه عواملی اغلب باعث ناكامی در اجرای پروژه ERP میگردد؟

تجربه نشان داده است كه مهمترین عامل ناكامی در پیاده سازی و اجرای این پروژه، كاركنان و پرسنل استفاده كننده از نرم افزارها در بخشهای مختلف شركت میباشند. اگر آنها نپذیرند كه ERP روند اجرای كارها و فعالیتهای آنها را نسبت به سیستمهای قبلی بهبود میبخشد، در برابر اجرای آن مقاومت نشان میدهند و آن را با شكست مواجه میكنند. بنابراین اجرای مدیریت تغییر كه از مباحث عمده در مدیریت بشمار میرود قادر است روند این ناكامی و شكست را متوقف سازد.

ERP چگونه با تجارت الكترونیكی تطابق پیدا میكند؟

همانگونه كه كاربران سیستمهای مختلف در بخشهای متنوع شركت از سیستم یكپارچه ERP استفاده میكنند و نیازهای خود را از طریق آن برآورده میسازند، دو گروه عمده دیگر یعنی مشتریان(Customers) و عرضه كنندگان(Suppliers) كه در خارج از محدوده شركت فعالیت میكنند، نیز نیازمند دسترسی به یكسری از اطلاعات موجود در سیستمERP از قبیل میزان سفارشات، سطح موجودیها و... میباشند. پس لازم است دو كانال جدید برای این دو گروه ایجاد شده و امكان دسترسی آنان را به بخشی از اطلاعات مورد نیاز فراهم سازیم. این كار امروزه از طریق تجارت الكترونیكی(Electronic Commerce) امكان پذیر خواهد بود كه در مورد مشتریان بحث B2C و در مورد عرضه كنندگان، بحث B2B مطرح میشود. با توجه با آنچه گفته شد، لازم است بسته نرم افزاری ERP بتواند ارتباط مناسبی با Web برقرار ساخته و از این طریق امكان استفاده و بكارگیری تجارت الكترونیكی را نیز در شركت فراهم سازد.

ازآنجا كه اینترنت هیچگاه با توقف مواجه نمیشود و دائما در حال تغییر است، در مواقعی كه لازم است اصلاحات، نگهداری و بروز رسانی درسیستمERP انجام شود، فعالیت وب سایت شركت نیز متوقف خواهد شد. پس لازم است با انعطاف پذیری مناسبی كه بین ERP و وب سایت شركت صورت میپذیرد، ترتیبی اتخاذ شود كه برنامه های كاربردی تجارت الكترونیكی در مواقعی كه ERP متوقف شده است، همچنان به فعالیت خود ادامه دهند. برای حل این مشكل از نرم افزاری استفاده میشود كه قادر است اطلاعات مورد نیاز را از ERP بدست آورده و به عنوان یك مترجم این اطلاعات را به یك فرمت قابل درك در تجارت الكترونیكی و سایر برنامه های كاربردی تبدیل كند.

فهرست مطالب

مقدمه 1

ERP چیست ؟ 1

نرم افزار SAP R/3 : 5

سیستم های جامع اطلاعاتی و عملیاتی ۱ 6

سیستم های جامع اطلاعاتی و عملیاتی ۲ 8

سیستم های جامع اطلاعاتی و عملیاتی ۳ 13

سیستم های جامع اطلاعاتی و عملیاتی ۴ 14

مدیریت کیم وو چونگ 15

پروژههای راه اندازی سیستم 16

ده درس مهم در زمینه تجارت اینترنتی 17

Enterprise Resource PlanningERPدانلود تحقیق ERPERP و عملكرد تجاری یك شركتپژوهش ERPERP هزینه هایعوامل ناكامی در اجرای پروژه ERPتطابق ERP با تجارت الكترونیكی


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
آخرین پست ها

تغذیه کردن با قارچ های مرگ آور در سبد غذایی مردم/ وجود ۱۰۰ نوع قارچ سمی..........دوشنبه 14 خرداد 1397

بک لینک سایت در تغییر آدرس از http به https..........پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397

نشر کتاب در روز بد نمایشگاه برای افغانستانی ها..........دوشنبه 17 اردیبهشت 1397

فناوری پیچیده هشتمین پرواز آزمایشی نیوشپارد انجام می شود..........یکشنبه 9 اردیبهشت 1397

سینمای ایران در «فراری» در فرهنگسرای ارسباران اکران و نقد می شود..........یکشنبه 2 اردیبهشت 1397

تامین کتاب تقویت مهارت‌های حرکتی کودکان در قالب یک کتاب..........چهارشنبه 29 فروردین 1397

فناوری پیشرفته ساخت کاتالیزور کاربردی در تبدیلات شیمیایی..........جمعه 24 فروردین 1397

درمان دارویی جدید ژن درمانی روند بهبود سکته را تقویت می کند..........پنجشنبه 16 فروردین 1397

سینما جشنواره عوامل «آگا» به ایران می‌آیند/اثر ۳ کشور در جشنواره جهانی فیلم فجر..........دوشنبه 13 فروردین 1397

اقتصاد ایران جهان - وعده ‌هایی که محقق نشد/ هنوز توصیه می کنید مردم دلار نخرند؟!..........پنجشنبه 9 فروردین 1397

نقد و بررسی کتاب کتابخانه‌های منطقه ۱۸ در ایام نوروز فعال‌اند..........یکشنبه 5 فروردین 1397

جدیدترین خبر فوتبالی ساوتهمپتون به نیمه نهایی جام حذفی انگلیس رسید..........شنبه 4 فروردین 1397

میراث فرهنگی مسافرت بررسی باستان‌شناختی محوطه تل ضحاک فسا از سر گرفته شد..........سه شنبه 29 اسفند 1396

جهان فوتبال خبر رونمایی از گزینه جانشینی «ونگر» در آرسنال..........شنبه 26 اسفند 1396

ایران فیلم سی درصد از «دختر شیطان» جلوی دوربین رفت..........سه شنبه 22 اسفند 1396

همه پستها